Ce înseamnă leasing și cum funcționează?

Leasing-ul este un termen des utilizat în lumea financiară și economică, dar ce înseamnă cu adevărat acest concept și cum funcționează? În acest articol, vom explora în detaliu ce reprezintă leasing-ul, cum se desfășoară acest proces și cine sunt părțile implicate în tranzacție.

Ce Este Leasing-ul?

Leasing-ul este o formă de finanțare care permite unei persoane sau unei companii să utilizeze un bun (de obicei, un echipament sau un vehicul) pentru o perioadă specificată, în schimbul plății unei sume periodice către proprietarul bunului. Acest acord este similar cu un fel de închiriere prelungită, dar poate avea implicații financiare semnificative pentru părțile implicate.

Cum Funcționează Leasing-ul?

Procesul de leasing implică următoarele părți principale:

• Lezorul: Acesta este proprietarul bunului și cel care oferă dreptul de utilizare pentru o perioadă determinată. Lezorul poate fi o instituție financiară sau o companie specializată în leasing.
  • Lezatul: Acesta este beneficiarul leasing-ului, adică persoana sau compania care utilizează bunul în schimbul plății unei sume periodice.
  • Bunul Lezat: Este obiectul sau echipamentul care face obiectul contractului de leasing. Acesta rămâne deținut de către lezor, dar este folosit de către lezat.

Lezatul plătește o chirie periodica pentru utilizarea bunului. Aceasta poate fi lunară, trimestrială sau în funcție de alt interval stabilit în contract. De asemenea, contractul de leasing poate include și opțiunea de a achiziționa bunul la sfârșitul perioadei de leasing, la o valoare stabilită anterior.

Tipuri de leasing

Există mai multe tipuri de leasing, iar alegerea potrivită depinde de nevoile și situația financiară a părților implicate. Câteva tipuri comune de leasing includ:

• Leasing Operațional: Acesta implică utilizarea unui bun pentru o perioadă determinată, fără opțiunea de a-l cumpăra la finalul contractului. După expirarea perioadei de leasing, bunul este returnat lezorului.
  • Leasing Financiar: În acest caz, lezatul are opțiunea de a achiziționa bunul la valoarea reziduală convenită la finalul perioadei de leasing. Acest tip de leasing este asemănător unui împrumut cu rată fixă.

Avantajele și dezavantajele leasing-ului

Avantaje:

• Acces la echipamente de înaltă calitate fără a implica investiții initiale mari.
  • Flexibilitate în actualizarea echipamentelor în funcție de nevoi.
  • Beneficii fiscale potențiale, în funcție de legislația locală.

Dezavantaje:

• Costuri totale mai mari în comparație cu achiziționarea directă a bunului.
  • Riscul de a plăti pentru un bun care poate să nu mai fie relevant în viitor.
  • Limitări și condiții strict reglementate în contractul de leasing.

Faq-uri despre leasing

1. Ce se întâmplă dacă vreau să închei contractul de leasing înainte de termen?

Dacă doriți să încheiați contractul de leasing înainte de termen, este posibil să fie necesar să plătiți o penalizare. Consultați contractul pentru detalii specifice.

2. Pot să achiziționez bunul în timpul perioadei de leasing?

În general, majoritatea contractelor de leasing oferă această opțiune. Este recomandat să discutați acest aspect cu lezorul înainte de a semna contractul.

3. Ce se întâmplă la finalul perioadei de leasing?

La finalul perioadei de leasing, aveți opțiunea de a returna bunul, de a-l cumpăra la valoarea reziduală sau de a încheia un nou contract de leasing.